Skip to main content
Menu Icon

NASA Competition Award

Each year WSGC supports teams from Academic Affiliates to participate in NASA-sponsored competitions. These opportunities are competitive in nature, involve a NASA center, and require a NASA-managed selection process. A faculty member on a team’s campus will act as an advisor for the NASA Competition. WSGC is pleased to announce and congratulate the following student teams on their participation in a NASA-sponsored competition.

2020-2021 NASA Teams


Robotic Mining
Marquette University
Advisor: Philip Voglewede
Kennedy Space Center
Student Participants
Jacob Edwards
Emmanuel Defaut
Alberto Fernandez
William Hansen
Jaena Hanley
Jordan Johnson
Jakob Murray
Anthony Wiza

Robotic Mining
Milwaukee School of Engineering
Advisor: William Farrow
Kennedy Space Center
Student Participants
Justin McElderry
Julia Kalish
Austin Fritsch
Jacob Fritsch
Nathan Johnson
Zachary Hart
Tony Ellingen
Avery Tiegs
Kathryn Carroll
Alex Reid

NASA Senior Design - Johnson Space Center
Milwaukee School of Engineering
Advisor: Michael Swedish
Johnson Space Center
Student Participants
Henry Neerdaels
Brian Dobrich
Jordan Wachowiak

NASA Senior Design - Kennedy Space Center
Milwaukee School of Engineering
Advisor: Michael Swedish
Kennedy Space Center
Student Participants
Sofia Diaz
Kayla Barreto
Bradley Demkovich
Jackson Hussar

Intercollegiate Rocket Engineering Competition at the Spaceport America Cup
University of Wisconsin-Platteville
Advisor: Katherine Rabidoux
Spaceport America in Las Cruces, NM 
Student Participants 
Liz Bohlman
Jacquie Muller
Nate Zabel
Zach Geier
Ben Van Oss
Erin Trocke
Connor Trocke

2019-2020 NASA Teams


Robotic Mining
Milwaukee School of Engineering
Advisor: William Farrow
Kennedy Space Center
Student Participants
Alexander Reid
Katherine Wolfgramm
Justin McEderry
Kyle Holland
Austin Fritsch

Robotic Mining
Marquette University
Advisor: Philip Voglewede
Kennedy Space Center 
Student Participants
Mustafa Abu-Mallouh
Kevin Brosam
Matthew Delage
Ed Liebeno
Sam Rothlisberger
Nathan Lang
John Hattas
Alec Tauer

RockSat-C
University of Wisconsin-Milwaukee
Advisor: David Kaplan
Wallops Flight Facility
Student Participants
Westley Roth
Carly Rowe
Megan Kocher
Isaac Ngui

Spaceport America 
University of Wisconsin-Platteville
Advisor: Katherine Rabidoux
Spaceport America in Las Cruces, NM
Students Participants 
Derek Kozak
Chandler Tollison
Christina De Vries
Justin Boldt
David Kendhammer
Nate Michek
Nate Zabel
Brendan Wayne
Robert Underwood
Jacquie Muller

NASA sponsored Senior Design project 
Milwaukee School of Engineering
Advisor: Michael Swedish
Johnson Space Center
Student Participants
Tino Krastev
Carl Mett
Peter Lebiedzinski
Victoria Macy

2018-2019 NASA Teams


RockSat
University of Wisconsin-Milwaukee
Advisor: David Kaplan
Wallops Flight Facility

Intercollegiate Rocket Engineering Competition at the Spaceport America Cup
University of Wisconsin-Platteville
Advisor: Katherine Rabidoux
Spaceport America near Las Cruces, New Mexico
Student Participants
Jane Dickler
Christina De Vries
Adrian Guither
Justin Boldt
Nate Michek
Brendan Wayne
Jackie Muller
Liz Bohlman

NASA Sponsored Senior Design
Milwaukee School of Engineering
Advisor: Michael Swedish
Kennedy Space Center
Student Participants
Ellie Monaghan
Maia Heineck
Liam Elke
Jason Palesse

Robotic Mining
Marquette University
Advisor: Phillip Voglewede
Kennedy Space Center
Student Participants
Konstantinos Koumoutsos
Timothy Campbell
Erik LeBeau
Zachary Nordgren
Zachary Pederson
Nathan Faust
Francesco Fuentes

2017-2018 NASA Teams


RockSat
University of Wisconsin-Sheboygan
Advisor: William Dirienzo
Wallops Flight Facility

RockSat
University of Wisconsin-Milwaukee
Advisor: David Kaplan
Wallops Flight Facility

NASA Sponsored Senior Design
Milwaukee School of Engineering
Advisor: Michael Swedish
Kennedy Space Center
Student Participants
Chase Harrington
Micheal Hinaus
Brody Retzlaff

NASA Sponsored Senior Design
Milwaukee School of Engineering
Advisor: Michael Swedish
Kennedy Space Center
Student Participants
Kevin Bennett
Tyler Dehn
Andrew Ramirez
Caleb Tadysak

Robotic Mining
Milwaukee School of Engineering
Advisor: Dr. William Farrow
Kennedy Space Center
Student Participants
Cheyenne Phakousonh
Timothy Buchmann
Dan Schuler
Cody Nettesheim
Justin McElderry
Austin Fritsch

2016 NASA Teams


RockSat-C
Carthage College
Advisor: Dr. Brant Carlson
Wallops Flight Facility
Student Participants
Jacob Allard
Chance Beaty
Adam Biewer
Zac Biewer
Ariana Boissonnas
Breonna Mcmahon
Nicholas Poole
Eric Schmit
Trevor Wills

Background Image of Earth